Dvě introvertní introvertky. Tanečnice. A čtyři psi.

KAŽDÁ HODINA PLATNÁ

18. listopadu 2017 v 21:00 | Máta Peprná |  Život a růst Máty peprné
Kdo mě zná, ví, že jsem spíše "unschoolingový" typ a se školstvím v dnešní podobě příliš nesouhlasím, i když jsem si vědoma toho, že horší to může být vždycky. Taky mám drobné zkušenosti s vedením kolektivů a vím, že to jde i jinak.
Když jsem přešla ze základní školy na střední, byla jsem okouzlena. Okouzlena tou vší volností, jež nám zde byla nabízena. Tím, jak nikdo neřeší, proč sedíte na chodbě v hodině, občasným vyučováním venku, na chodbě či v jídelně a otevřeností většiny učitelů. Ale kdy se to ve mně zlomilo?


Postupným zpřísňováním pravidel, která nikdo nechápe.

Představte si: pondělí, 12 hodin. Sedíte v poloprázdné třídě a vymýšlíte, jak se zabavit. Proč Vám práci nedá vyučující? Není tu. Suplovaná hodina? Skvělé. Suplované poslední tři hodiny? To už ani tak ne. Jít domů? Po několikáté návštěvě vedení se dozvídáte, že "každá hodina je platná a Vy jako studenti čtvrtého ročníku tu musíte zůstat". Nenazvedlo by Vás to ze židle?


Co víme, na jiných školách suplované poslední hodiny odpadají, nebo se nahrazují jinými, aby si studenti i učitelé ulevili druhý den. Zde tomu ale tak není. Pokud to tak chceme udělat, musí to zůstat mezi námi a fungují tiché dohody "zítra ráno nás tu nenajdete", abychom učitele v případě prozrazení chránili.
Další věcí je to, že nás vyučující ani nemohou pustit dříve. Fakt, že naše příchody a odchody jsou monitorovány přes školní systém čipových karet a turniketů ještě chápu. Co mi ale opravdu vadí, je uzamčení turniketů směrem ven po dobu našeho vyučování. Odemykají se deset minut před koncem poslední hodiny dle rozvrhu.


A víte co? Vlastně se jim to podařilo. Podařilo se jim nás popíchnout natolik, abychom se jako třída semkli a pokoušeli se něco udělat.

Napsáno v průběhu tří suplovaných hodin, během kterých jsme nemohli jít domů.

Natálie.
Ještě pořád pěkně vytočená.
S Bajkem, co na ni čekal doma.

Mimochodem, tohle jsem já. A za tím, co píšu, si stojím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama