Dvě introvertní introvertky. Tanečnice. A čtyři psi.

Únor 2017

Nejdražšímu

28. února 2017 v 22:06 | Máta Peprná |  Život a růst Máty peprné
Aneb když kamarádi potřebují pomoct s prací na téma svoboda ... a taky proto, že se moje nesvoboda stupňuje, až mám chvílemi pocit, že brzo bouchnu.

Můj nejmilejší,
Říkáš mi, že svoboda je možnost dělat si co chceš, dokud tím neubližuješ ostatním. A co je svoboda pro mě?
Svoboda … to je … nasednout do vlaku, co jede za Tebou. Ponořit se do vody. Když vedle Tebe spím nahá. Celkově nahota je osvobozující. Čisto, prázdno, uklizeno. Smějete se mi, že pořád uklízím, ale uklízení mi dává pocit, že uklízím sama sobě v hlavě. A když mám uklizeno v sobě i kolem sebe, jsem svobodná. A moje svoboda vede ke štěstí. Minimalismus je svoboda.
Když pustím psy, aby i oni mohli být svobodní. Když běžím bosá po poli a oni se mi motají pod nohy. Když sedím na Zemi uprostřed divočiny, ale oni přijdou a chtějí být svobodní se mnou. Nejkrásnější svoboda je, když na ni nejsi sám.
Když s Tebou a se psy vylezu nahoru na horu. Když tam můžu zpívat, tančit, běžet, křičet. Když nejsem svázána tím, co musím. Když vstáváme se sluníčkem a večer padáme únavou a ne jen proto, že už je pozdě a musíme. Když si zasloužíme žití.
Velké a otevřené prostory. První takty hudby, na kterou improvizujeme. Taneční hodiny, na které Tě pořád lákám, ale Tobě se nechce. Pohodlné oblečení, taneční a pracovní. To je svoboda. Lehké kousky z našich šatníků, o kterých ani nevíme, že je máme na sobě.
První taneční kroky. Sednout si poprvé po zimě na kolo. Rozeběhnout se. Bosky chodit v hlíně. Převzít si vysvědčení a vědět, že to máš za sebou. Tak to všechno je svoboda. Nevyčerpatelná, nekonečně barevná abstrakce.

Říkali, že práce je to, co osvobozuje. Pamatuješ?


Jedny domácí tortilly. Materiální štěstíčko.


N. s Bajkem

Svobodně

10. února 2017 v 7:00 | Máta Peprná |  Fotografie

Užít si to. Zhmotnit štěstí a vědět, že tohle materiálno je štěstí. Být svobodný, bořit se po kolena do sněhu a brázdit pláně, kde jsou jen stopy srneček a zajíců. Sněhu tolik, že se nedá jít, musíme utíkat. A užít si rychle, než zmizí a než nás nemoci zaženou do postelí.